Streptocarpus
tořivka, krutiplod
Pěstování 

 

Pár slov o této rostlince a jejím původu

Tato půvabná rostlinka původem z tropických deštných pralesů Jižní Afriky může mnoha lidem svým vzhledem připomínat dobře známý petrklíč. Rostlina patří do čeledi  Podpětovitých  (Gesneriaceae) stejně jako např.  africké fialky nebo gloxínie. Od toho se odvíjí podobné nároky na pěstování.
Dnes již je na trhu veliká spousta různých odrůd, které vznikly postupným šlechtěním z původních přírodních odrůd.  Listy jsou podlouhlé, drsnější podobné petrklíčům, rostoucí  většinou  v trsech. Můžeme se ale také setkat s jednolistou odrůdou. Barva listu je od tmavě zelené po světle zelenou a dnes i již existující  pestrolisté odrůdy. Z paždí listu vyrůstají  květní stvoly s květy v nepřeberném množství  barev. Délka stvolů i počet květů na stvolech se může lišit v závislosti na odrůdě. Po odkvětu  jednoho stvolu, vyrůstá na tomtéž listě další květní stvol. 

 

Pár užitečných rad jak pěstovat streptíky

Substrát:
Tyto rostlinky mají rády vzdušný kyselejší substrát. 
Osvědčilo se mi namíchat květinový substrát : rašelina : perlit : písek v poměru cca 40 : 40 : 25 : 5 .
Umístění:
Umístíme na světlé stanoviště bez přímého ostrého sluníčka s teplotou ideálně 18-25 °C. 
Zálivka:
Zaléváme do misky odstátou vodou, kdo má možnost - dešťovka je nejvhodnější. 1x za měsíc je dobré rostlinu prolít vrchem spíše kolem kraje květináče, opatrně, aby se voda nedostala do středu rostlinky nebo na listy. Substrát udržovat spíš jen mírně vlhký, přemokření vede k jistému konci rostlinky. Lépe proto zalévat mírně a častěji, podle potřeby, v horkých letních dnech je možné i třeba každý druhý den. 
Hnojení:
V době vegetace 1x za 14 dnů můžete přihnojit slabým  ( cca 1/4dávky než je uvedeno na obalu) roztokem hnojiva nejlépe s vyšším obsahem draslíku, může být i hnojivo na af. fialky, s hnojením opravdu opatrně - rostlina nesnáší přehnojení.
Další péče:
Protože rostlinka kvete z nových listů, nezapomínejte pravidelně odstraňovat listy staré, ty poznáte podle zešedlé barvy.
Odstraňujte i odkvetlé květy, aby se rostlinka zbytečně nevysilovala tvorbou semínek.
V zimě potřebují období klidu s omezením zálivky a teplotami mezi 13-18°C.
Choroby a škůdci se na streptocarpusech vyskytují jen velmi  zřídka, pokud už jsou něčím napadeni jedná se zřejmě o mšice nebo svilušky, zde postačí postřik např. Mospilanem.
Pokud začne rostlinka i přes veškerou péči vadnout, s největší pravděpodobností je přelitá, tedy pokud jste na ni nezapomněli a netrpí suchem, vadnout listy mohou i v letním horku, kdy se přes noc listy opět napřímí. Pokud se tedy jedná o přelití - zemina je vlhká až přemokřená a rostlina zvadlá, můžete se ještě pokusit o záchranu. Rostlinku vyjměte ze zeminy, opatrně odeberte všechny uhnívající kořínky a vsaďte do nové  zeminy s větším obsahem perlitu, opravdu mírně zalijte a dejte květináček s rostlinkou do miniskleníčku nebo pod igelit, podpoří se tak příjem vody listy a rostlinka má čas na regeneraci a růst nových kořínků. Bohužel i přes veškerou snahu rostlinu zachránit není úspěch vždy zaručen a proto pokud nechcete o odrůdu přijít, doporučuji si před záchranou z rostlinky ustřihnout i uvadlý list a dát jej k namnožení :)